Jesienią sadzimy drzewa!

UWAGA

Przygotowujemy się do jesiennej akcji #100drzewNa100lat, zastukajmy do lokalnych oddziałów Lasów Państwowych i zaplanujmy nasze działania
Jesienią sadzimy drzewa !
Obchodzimy 100 rocznicę działalności Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, oprócz udziału w uroczystościach poświęconych
jubileuszowi możemy uczcić to wydarzenie w sposób pożyteczny dla wszystkich mieszkańców naszych miejscowości. W tym celu zapraszamy wszystkie OSP, MDP i DDP do udziału w akcji #100drzewNa100lat.

Jeśli wszystkie ochotnicze straże wraz z młodzieżowymi i dziecięcymi drużynami posadzą po 100 drzew każda, wówczas będzie ich ponad 1 600 000 (milion sześćset tysięcy)!
A gdyby tak każda OSP i każda MDP posadziły po 100 od siebie byłoby ich ponad 2 083 000 (dwa miliony osiemdziesiąt trzy tysiące). Mrzonka? Nie to marzenie, które można spełnić i zamienić w rekord pozytywnego działania! Dla dobra nas samych, naszych sąsiadów, dzieci i przyszłych pokoleń.
Drzewa to czysty tlen, woda, cień,schłodzone powietrze (więcej na ten temat w „Strażaku” nr 7/2021), których bardzo potrzebujemy i z każdym rokiem będziemy potrzebować coraz bardziej. Pokazują nam to: zmiana klimatu, wyczerpujące się w zastraszającym tempie zasoby wody i zanieczyszczenie powietrza oraz coraz gorsze ich skutki, które rzutują na nasze zdrowie, bezpieczeństwo i życie. Dlatego uczcijmy 100-lecie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w zgodzie z zasadą, że każda aktywność naszych OSP służy bezpieczeństwu i dobru mieszkańców naszych miejscowości. Zaprośmy ich do udziału w sadzeniu drzew dla wspólnego dobra, które składa się na dobro naszej ojczyzny. Dodatkową korzyścią płynącą z takiej inicjatywy będzie integracja przy wspólnym działaniu dla dobra wszystkich. Ważne też aby młodzieżowe drużyny pożarnicze zachęciły do udziału w akcji swoich szkolnych kolegów. Będzie to
atrakcyjny element powrotu do szkoły.
Z pewnością też chętnie włączą się harcerze.
Warto wcześniej przygotować się do takiej akcji i odpowiednio ją zaplanować. Trzeba nawiązać kontakt i porozumieć się z leśnikami
w sprawie nieodpłatnego przekazania sadzonek, co gwarantuje nam patronat jaki nad naszą akcją roztoczyły Lasy Państwowe oraz życzliwość i wieloletnia już współpraca LP i OSP. Pracownicy leśnictw udzielą nam istotnych wskazówek na temat sadzenia i pielęgnacji drzewek.
Należy uzgodnić miejsca, w których będziemy je sadzić i tu musimy nawiązać współpracę z właścicielem danego terenu – samorządem,
parafią, instytucją. Możemy utworzyć w naszej miejscowości zadrzewione skwery, park albo wesprzeć las nowymi nasadzeniami. Z pewnością warto wejść we współpracę z lokalną prasą, rozgłośniami, portalami informacyjnymi, by udzieliły patronatów medialnych naszej akcji i odpowiednio ją nagłośniły.
Przydadzą się plakaty informujące o tym gdzie i kiedy odbędzie się akcja #100drzewNa100lat zapraszające mieszkańców do udziału w wydarzeniu. Mogą je własnoręcznie wykonać członkowie MDP i dzieci. Ważne, żeby przyciągały wzrok, były kolorowe i czytelne.
Oczywiście nie może obejść się bez odpowiedniej kampanii w mediach społecznościowych. Może nagrać krótkie filmiki, w których członkowie MDP i OSP osobiście zapraszają do udziału w akcji sadzenia drzew?
Można wtedy powiedzieć dlaczego to takie ważne oraz że posłuży integracji i wspólnej zabawie. Aby wyjaśnić źródło akcji #100drzewNa100lat wypada poinformować o tym, że 100 lat temu, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości,strażacy ochotnicy działający wcześniej pod trzema różnymi zaborami połączyli się w jeden wspólny ogólnokrajowy Związek.
Niewątpliwie też ważne jest, by ustalić kto robi zdjęcia i nagrywa filmiki z przebiegu akcji, które potem można zamieścić w internecie i koniecznie przesłać do redakcji „Strażaka” na adres: redakcja@strazak.org.pl z informacją o tym ile drzew zostało zasadzonych i jakich, ile osób uczestniczyło w akcji, czy byli również oficjalni goście i jak akcja została nagłośniona.

Napiszemy o tym na naszych łamach i zaprezentujemy na naszym profilu FB.

Powodzenia!