Obroniła Tytuł

W dniach 7-8 czerwca, w Lublinie, odbył się finał centralny XXXVII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Województwo zachodniopomorskie w poszczególnych kategoriach reprezentowali: grupa I - szkoły podstawowe: Weronika Szczechowska i Weronika Torzyńska,   grupa II - szkoły gimnazjalne: Justyna Kowalczewska, Filip Lorek i Jan Zwierzyński, grupa III - szkoły ponadgimnazjalne: Kamil Gryglicki i Michał Stankiewicz. Podobnie jak w roku ubiegłym zwycięzcą w swojej grupie została Justyna Kowalczewska, która jak sama podkreślała w swojej autoprezentacji reprezentowała macierzystą jednostkę OSP Szwecja, powiat wałecki i nasze województwo zachodniopomorskie. Pozostali nasi uczniowie osiągnęli trochę gorsze wyniki i nie zakwalifikowali się do rozgrywek finałowych choć było blisko; szczególnie w przypadku Filipa Lorka, który dopiero w dogrywce odpadł z dalszej rywalizacji.

       Przebieg turnieju wyglądał następująco: w sobotę rano obył się test pisemny składający się z 40 pytań w wyniku którego wyłoniono po 5 najlepszych uczestników w każdej grupie wiekowej a następnie miały miejsce rozgrywki finałowe, które podzielono na 3 konkurencje praktyczne oraz 2 pytania ustne. W konkurencjach praktycznych dzieci i młodzież miała za zadania rozpoznanie sprzętu strażackiego(dokładnie 18 elementów), udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz musiała wykazać się umiejętnością wykonania 3 węzłów strażackich. Te konkurencje miały miejsce w sobotnie popołudnie w miejscowości Mełgiew. W niedzielę odbył się ostatni akord turnieju; w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lublinie finaliści odpowiadali na 2 wylosowane przez siebie pytania. Tak jak już zaznaczono wcześniej zwycięsko w swojej kategorii wiekowej wyszła "Nasza" Justyna, która startowała w roli faworyta co z pewnością nie ułatwiało Jej zadania. Tym większe nasze serdeczne gratulacje za osiągnięty wynik!

   W trakcie turnieju organizatorzy zapewnili uczestnikom szereg atrakcji w postaci zwiedzania Nałęczowa, Starego Miasta w Lublinie, odbył się pokaz sprzętu strażackiego zarówno jednostek OSP z terenu powiatu świdnickiego jak i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku, prezentowały się orkiestra OSP Mełgiew i zespół artystyczny Gminnego Ośrodka Kultury w Mełgwi. Z pewnością dużym przeżyciem dla naszego młodego pokolenia był udział w Apelu przy Pomniku Walki i Męczeństwa w Państwowym Muzeum na Majdanku. W niedzielę w intencji uczestników turnieju odbyła się Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej.

Tekst: Krzysztof Barski